Winobranie IX – tylko prawda jest ciekawa!

Sw. Robert Bellarmin (właśc. Roberto Francesco Bellarmino ur. 4 października 1542 w Montepulciano, zm. 17 września 1621 w Rzymie) – włoski jezuita, kardynał, Święty Kościoła katolickiego i doktor Kościoła tak pisał:
„Papież, będący jawnym heretykiem automatycznie (per se) przestaje być papieżem i głową Kościoła, jako że natychmiast przestaje być chrześcijaninem oraz członkiem Kościoła. Z tego powodu może być on sądzony i ukarany przez Kościół. Jest to zgodne z nauką wszystkich Ojców, którzy nauczali, że jawni heretycy natychmiast tracą wszelką jurysdykcję.”
Źródło: De Romano Pontifice, II, r. 30. oraz:
„Wolno stawiać opór biskupowi Rzymu, który próbuje zniszczyć Kościół. Powiadam, że wolno mu stawiać opór przez nieposłuszeństwo jego rozkazom oraz przez zapobieganie wykonywaniu jego woli.”
Źródło: De Romano Pontifice, II, r. 29.
To tak tytułem wstępu; dane mi będzie teraz pisać byćmoże rzeczy gorszące dla jednych, a niewygodne dla drugich; ale nie mogę zgrzeszyć zaniechaniem, poza tym jestem tylko listonoszem który przekazuje pewne rzeczy, a o których sam się dowiedziałem; cóż, jak powiedział Józef Mackiewicz: „Tylko prawda jest ciekawa!”
Poniższy tekst to wybrane fragmenty z rozdziału IV z książki »Posoborowi „Papieże”«, której autorem jest ks. Rama P. Coomaraswamy
Pomimo tego, że od prawie 500 lat nie wybrano na papieża nie-Włocha, to w żaden sposób nie oznacza to, że Wojtyła był kimś „nieznanym”, kto niespodziewanie pojawił się na scenie. Prawdę mówiąc, był to człowiek dobrze znany posoborowej pseudo-hierarchii, która pokładała w nim ufność jako gwarancie kontynuowania soborowych reform.
Pierwszym, który zarekomendował w Watykanie tego młodego prałata, kiedy soborowe obrady były już w toku, był biskup Garonne z Tuluzy. Biskup Wojtyła przystąpił do wprowadzania swych „personalistycznych” i „egzystencjalnych” pomysłów – określanych jako jego „heideggerowsko-husserlowsko-schelerowskie koncepcje” – do kluczowego soborowego dokumentu zatytułowanego Gaudium et spes, znanego również jako „Kościół w świecie współczesnym”. (Kardynał Heenan – prymas Anglii nazwał ten dokument „traktatem niegodnym katolickiego Soboru”; a biskup Russel McVinney „wątpliwym kompromisem ze wszystkim, co leży u podstaw wszelakiego zła nękającego ludzkość”.
Na Angelicum w Rzymie pod kierunkiem o. Garrigou Lagrange napisał pracę doktorską pod tytułem „Zagadnienie wiary u świętego Jana od Krzyża”. W tejże pracy naukowej nadprzyrodzoną wiarę św. Jana czyni obiektem pseudonaukowych dociekań.
Muszę przytoczyć chociaż jeden cytat z jego dzieła: „Wiara… nie tylko nie wydaje żadnej wiedzy i nauki, lecz jak stwierdziliśmy, oślepia duszę i pozbawia ją wszelkiej innej wiedzy i nauki, które nie mogą właściwie osądzić [wiary]. Inne rodzaje wiedzy mogą zostać nabyte dzięki światłu umysłu, ale wiedza, która z wiary pochodzi przyswajana jest bez światła umysłu. Wiara neguje naturalne światło i jeżeli to światło nie zostanie zaciemnione, wiara ginie” -Pozostawiam czytelnikowi trud wydobycia sensu z tego twierdzenia.
Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że Jan Paweł II, podobnie jak jego bezpośredni poprzednicy uznawał Vaticanum II za zainspirowany przez Ducha Świętego i widział w tym „duchu” mandat do wypełniania soborowych zaleceń. „A zatem, bracia, pijcie z tych autentycznych źródeł. Mówcie językiem Soboru, Jana XXIII, Pawła VI: jest to język doświadczenia, cierpienia, nadziei współczesnej ludzkości… W ostatnich dziesięciu latach [od Soboru], jakiegoż to postępu dokonała ludzkość a wraz z ludzkością i w jej służbie, jakiegoż postępu dokonał Kościół” (przemówienie w Puebla).
Lista jego ekumenicznej aktywności z niechrześcijanami nie ma końca; podczas swoich rozlicznych podróży do Afryki – gdzie otrzymał błogosławieństwo od czcicieli węży, podczas podróży do Indii – gdzie przyjął „Tilak” czyli rytualny znak na czole i w końcu w czasie ekumenicznego nabożeństwa modlitewnego w Asyżu – gdzie pozwolono buddystom by w celu wykonania swoich rytuałów umieścili posążek Buddy na tabernakulum w katolickim kościele.

Reklamy

3 responses to “Winobranie IX – tylko prawda jest ciekawa!

  1. odpowiedź…..może nie tyle ku Tobie, Noe skierowana ,a raczej respons dla siebie samej,takie rozliczenie drobne z myślami w tym szczególnym dniu….się pisze….myśli się kotłują,by może wreszcie ułożyc się w ciąg czarnych,pardon w tym wypadku białych literek, robaczków bożych, co sens jakiś nieść mają,ale i ukojenie skołatanej głowie………….

    Polubienie

  2. no i minęło wiele godzin…myślałam, myslałam i myślałam, jak napisać…jednak wciąż „za mądrze”,jak na taką szybką odpowiedz w sensie polemiki z Toba, Noe.
    Posłużę się zatem Lapidariami bądź pytaniami do Pana SMOKA w PPSie….Wszak to nie jest tylko polemika, swoiste droczando między nami…to mają czytać, mają myśleć o tym bywalcy WINNICY…Ci ,którzy przychodzą tu z wiaderkiem wody, by pomagać nam w pielęgnacji,Ci,ktorzy przychodzą z palikami ,by podeprzeć poszczególne winne krzewy….też Ci,ktorych cieszy obumieranie winnicy, jej spustoszenie i nie maja zamiaru pomóc…Wszyscy oni jeszcze cisi, jeszcze nieśmiali, nie zabierają głosu, responsu nie wpisują tu…..pojawiają się niby cienie między szpalerami budzącej się do życia winnicy…..od czasu do czasu dochodzą nas ich nieśmiałe głosy to tu ,to tam….Ale są, czuwają, myślą…..dla nich jesteśmy, dla nich to wszystko….
    No to do roboty, moja droga…. z .tym wspomagającym wezwaniem….ruszam do pisania….Jutro, gdy już Twój comp ożyje….będziesz miał sporo do roboty…może to jakiś ZNAK…..ze mam ten czas bez ciśnienia: pisz,pisz,czemu nie piszesz ? 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s