Poradnia Pana Smoka PPS (9)

(9)

Odniosę się do rewelacji z Winobrania IX. Z przykrością stwierdzam,ze nie sa dla mnie rewelacjami. Przeciez wiem,czytałam,zgłębiałam wiedze…z czasem z przerażeniem niejakim czytając Co i JAK.Ale od początku

karol Wojtyła na swych studiach seminaryjnych w Krk zajmował się filozofią TOMISTYCZNA….A wiec wszystko ” po bozemu”,bez nijakich rewelacji,spokojnie zgłębiaj jej założenia.Szybko jednak zainteresowała Go postac fenomenologa Maxa Schellera. Pisząc  w 1953 roku pracę habilitacyjną o  tym filozofie i jego naukach,zgłębiał  już zagadnienie możliwości zbudowania etyki chrześcijańskiej na systemie Schellera. Dostrzegł co prawda…no ba!  trą udności w pogodzeniu etyki Schellera z moralnością chrześcijańską.Ostatecznie wykorzystał narzędzia  fenomenologii w e własnych koncepcjach filozoficznych.

Przypomnę pokrótce, iż fenomenologia  to XX-wieczny kierunek filozoficzny.polegający na opisie i ogladzie tego, co bezpośrednio nam jest dane. Głównymi twórcami sa Husserl I Max Scheller.Podejście fenomenologiczne rózni się głównie od naturalnego  opisu i oglądu…bezzałożeniowością.W naturalnym nastawieniu na temat świata mamy pewne założenia,, domysły, spekulacje.Fenomenologia odrzuca je,by przyglądać się światu tak,jak on się nam jawi.Swiadomość ma być czysta i traktować świat,jako fenomeny i zjawiska. Fenomenologia  stanowiła początek  nowoczesnego religioznawstwa.Głównymi przedstawicielami fenomenologii byli: Martin Heidegger,Edmund Husserl, Jean- Paul Sartre, Max Scheller,Jan Paweł II,Józef Tischner,Edyta Stein.

Wracając do Karola Wojtyły…centralnym tematem filozofii Wojtyły był człowiek : wolność i moralność. Inaczej mówiąc była to koncepcja personalistyczna,a więc postawienie tezy,iż  człowiek jest osoba.Szkielet to TOMIZM obudowany  analizą FENOMENOLOGICZNĄ( podobnie czyniła Edyta Stein). Rocco Butttiglione mówi o tej filozofii: Hipoteza fundamentalna to filozofia tomistyczna weryfikowana silnie przez analizę fenomenologiczną.W swoim dziele ” Osoba i czyn” ( 1969)  Wojtyła pisze, że człowiek jest świadomym sprawcą czynów, przez które sam stanowi o sobie, posiada siebie i  panuje nad sobą.

PYTANIE NASUWA SIE SAMO……..jak to się ma do wiary, do pozycji i stosunku Boga i ludzi………No jak……

NOE…mów,co wiesz……………………..

2 responses to “Poradnia Pana Smoka PPS (9)

  1. Pingback: Poradnia Pana Smoka PPS (9) | Mistrz i Małgorzata

  2. Mnie uczono w seminarium, że tomizm to fundament, to podstawa, na której należy budować, to szkiełko i oko wiary! Nie bez kozery na Soborze Trydenckim, obok ewangelii stałą Summa Theologica Św. Tomasza!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s