Winobranie XII – Reliquit

Czy Polska potrzebuje lewicy? Myślę, że tak, Polska potrzebuje lewicy, tak samo jak potrzebuje prawicy. Na dwóch nogach lepiej poruszać się, niż kusztykać! Ale lewicy nowoczesnej, lewicy patriotycznej. Lewicy nie obciążonej skostniałą, betonową komuną i sztywnym gorsetem marksizmu. Lewicy która czerpie ze swego historycznego dorobku ale też stawia wyzwania przyszłości i myśli nie od wyborów do wyborów, ale planuje na dekady i dziesięciolecia! Lewicy która będzie dbała o ludzi naprawdę słabych i naprawdę potrzebujących i wykluczonych: bezrobotnych, studentów, samotne matki i ojców. Ludzi poniżanych etc.

Polska nie potrzebuje lewicy, która z sentymentem patrzy w okres PRL-u i dba o interes oprawców i konfidentów, ale też nie potrzebuje ciągłego szpiegowania i lustracji tylko godnego życia w nowoczesnym Państwie! Państwie bez głodnych dzieci, bez nędzy, z pracą i perspektywami. Nowoczesnego państwa!

Polska lewica nie potrzebuje walki z Kościołem, ani Kościołami, ani żadną religią, bo religijność jest każdego prywatną sprawą!

Nie bójmy się krytycyzmu wobec własnych poglądów, patrzmy szerzej i odważniej, bez dogmatyzmu. Uczmy się rozumu politycznego od zwycięzców; a nawet starajmy się prześcigać mistrzów! Polityka jest umiejętnością – u nas niestety umiejętnością zaniedbaną. Polityczny indyferentyzm jest zepsuciem i zasługuje na powszechną pogardę. „Oprzyj wreszcie – jak pisał w I poł. XIX Bronisław Trentowski – szczęście jednostek na szczęściu całości, zwiąż losy każdego obywatela z dobrem Ojczyzny, a republika kwitnąć będzie choćby i na wieki”. I dalej: „wrogiem jesteście przede wszystkim wy sami. Tak jest, wy sami przede wszystkim tj. wasza ciemnota, chęć zysku, przedajność, niezgoda, wzajemna nienawiść i podłość, wasz przesąd, zabobon i duch służalczy, wasze samolubstwo, lenistwo, próżniactwo i tchórzostwo. To potężne żołdactwo, którym was od wieków tyrania podbija i gniecie”.

Tylko współpraca, dla dobra Polski, może przyczynić się do znacznej poprawy; ponad podziałami, ponad partiami; współpraca międzyludzka, współpraca jednostek dla dobra całości – Ojczyzny naszej! Przestańmy patrzeć na to, co nas dzieli, a szukajmy tego co nas łączy!

Marzy mi się Polska silna, nowoczesna, Polska potęga w gospodarce, przemyśle, technologiach; silna swym potencjałem, który ma!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s