Poradnia Pana Smoka PPS (17)

(17)

U mnie w domu celebruje się. …ZADUSZKI.Dzien poprzedzający je….Wszystkich Świętych to dzień Patronów naszych, czyli wszystkich świętych, którzy żyli na tym padole łez. Dniem modlitwy i zadumy, dzień , w którym odwiedzamy groby przodków, ale i znajomych, sąsiadów etc….to DZIEŃ ZADUSZNY,  jak sama nazwa wskazuje …dzień modlitwy za dusze zmarłych……Może wiec zamiast walczyć, choć sama idea walki z Halloween w Polsce nie jest zła. …prosiłabym o położenie akcentu na ZADUSZKI, jako święto , dzień,  w którym wspominamy naszych przodków i modlimy się  w intencji zbawienia……Dopowiem, że istnieje też zwyczaj składania intencji modlitewnych, tzw, WYPOMINEK…..w intencji właśnie naszych bliskich czy znajomych, a nie w intencji wszystkich świętych. ….Tyle. Jeśli wiec walczyć z Halloween…to przeciwstawić temu wariactwu ZADUSZKI, a nie dzień WSZYSTKICH SWIETYCH…….

Mam rację, Noe…..mów, co wiesz……

Reklamy

4 responses to “Poradnia Pana Smoka PPS (17)

 1. No oczywiście że ofcorse! 😉
  Dzień wszystkich świętych to dzień wszystkich Świętych – nie tylko tych kanonizowanych ale tych wszystkich! 😉
  A zaduszki to dzień za duszki! 😉 Więcej napiszę jak wrócę bo dopiero dotarłem! 😉

  Polubienie

 2. Męczenników otaczali chrześcijanie wielką czcią – pierwsi święci to byli męczennicy właśnie, dopiero pierwszym świętym nie-męczennikiem był Św. Marcin z Tours ur. pomiędzy rokiem 316 a 317 w Sabarii, dziś Szombathely w Pannonii – zm. 8 listopada 397 w Candes nad rz. Vienne) – biskup Tours.
  Ponieważ Świętych było wielu, więc w Kościele antiocheńskim już w IV wieku n.e. pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach, poświęcano pamięci wszystkich świętych męczenników. Na Zachodzie ta myśl znalazła urzeczywistnienie, gdy papież Bonifacy IV starożytny gmach Panteonu poświęcił 13 maja 608 roku jako Świątynię Matki Boskiej i świętych męczenników. W następnym wieku zamieniono tytuł świątyni na kościół Matki Boskiej, męczenników i wszystkich sprawiedliwych; wreszcie papież Grzegorz IV w roku 835 obchód Wszystkich Świętych wyznaczył na 1 listopada.
  Po święcie Wszystkich Świętych ustanowiono dzień zaduszny – w tym roku wyjątkowo obchodzony 3 listopada po 2 to niedziela która posiada wyższą klasę święta i „wypiera” zaduszki 😉 – aby przyjść z pomocą duszom wypłacającym się w w czyśćcu, by jak najrychlej mogły osiągnąć zjednoczenie z mieszkańcami nieba.
  dzień zaduszny zawdzięczamy świętemu Odylonowi, czwartemu opatowi klasztoru benedyktyńśkiego w Cluny. Ustanowił on to święto w roku 998 i rozkazał, aby je obchodzono nazajutrz po Wszystkich Świętych. od XIII wieku święto zaduszne stało się powszechne w Kościele, a papież Benedykt XV w 1915 roku dozwolił każdemu kapłanowi odprawić trzy msze – właśnie dla dusz czyśćcowych 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s