Corpus Christi

Korpus Christi, czyli „Boże Ciało” – mam na myśli krakowski Kościół Bożego Ciała, a zasadzie Kazimierski!
To z niego, z tej parafii wywodził się bł. Stanisław, zwany właśnie Kazimerczykiem! To nim opiekują się Kanonicy Regularni Laterańscy; najstarszy zakon, bo wg. reguły Św. Augustyna!
Z Kościołem, a zasadzie z jego powstaniem związana jest piękna legenda; XIII wiek, na terenach Kościoła są jeszcze bagna i mokradła, bo „za murem” miasta Kazimierz – które było lokowane przez Kazimierza Wielkiego i było odrębnym miastem do XVIII wieku; a więc XIII wiek; z Kościoła Mariackiego ginie monstrancja z hostią, skradziona przez złodziei; lecz złodzieje nie cieszą się łupem zbyt długo bo toną w bagnach i moczarach wraz z monstrancją! lecz w nocy miejsce gdzie zaginęła monstrancja z Najświętszym Ciałem jarzy się cudownym blaskiem! I tam – podobno – miał stanąć Kościół.
Zbudowany do 1415 – tan wtedy podjęto decyzję o Jego budowie i budowano go przez kilkadziesiąt lat zapewne – oczywiście w stylu gotyckim, bo wiek XV, a na pewno I. połowa – to rozkwit Gotyku w Polsce.
Inna historia mówi, że przed 1341 roku ufundował go Kazimierz Wielki wraz Kościołem Św. Katarzyny – jako votum przebłagalne; bo…
…. a właśnie! Król znany był ze swego hmmm…. temperamentu i słabości do płci niewieściej…. i pewien Ksiądz, Ksiądz Baryczka upominał go, że prowadzi się niemoralnie i daje zgorszenie poddanym! Porywczy Piastowic, kazał go włożyć do beczki i utopić… a żeby nie podzielić losu Bolesława Śmiałego, vel Szczodrego ufundował był Kościoły dwa!
Kościoła w XVII wieku nie ominęła „barokizacja” bo gotyk uważano za coś gorszego!
I dzięki owej barokizacji powstał wspaniały ołtarz: wysoki na 22 metry i szeroki na 10 metrów. Ołtarz zdobi ołtarz Dolabelli: „Zdjęcie z Krzyża”; powstał w 1637; autorem ołtarza jest Kacper Kuncz – mający pracownię na Kleparzu – będącym też wówczas oddzielnym miastem; a w tym Kościele byłem i chrzszczony i do komunii i do bierzmowania, podobnie jak moja Mamona – bo my Kazimierskie córy i syny!

😀

Reklamy

One response to “Corpus Christi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s