Zespół utworzyć – nasz cel!

Przyjaciele moi!
Zespół utworzyć – nasz cel!
Zespół ludzi posiadających myśl o Polsce i urabiających w sobie odpowiadającą tej myśli – wolę Polski!
Obywateli całego świata – wg określenia Mochnackiego – ale znających mimo to, a może właśnie dlatego: Polski wielką rzecz!
Ale bądźmy! Chciejmy: być! Być! Nie wydawać się być! Bądźmy jednostkami, które wykuwać w sobie wolę będą i myśl! Dla Polski! Na współczesny, obecny etap jej dziejów!
Myśl i wolę! Bo serca i czucia legion w sobie mamy; ale skrystalizować dajmy im i przerobić w wolę i myśl!
Myśl ma być wytyczną dla woli, aby ją przekuć w działanie, w czyn!
Sprawstwo woli zaś w nas to przede wszystkim szarość codziennych obowiązków, ale w nich urasta i wzrasta społeczna treść.
Domena myśli oparta musi być o twardy kościec założeń filozoficznych, aby granity w tęczę przekuć!
A rdzeń wstrzyknięty w ten kościec, to nieprześcignione morale nauki Chrystusowej; i dopiero przy takich założeniach wertujmy wszystkie dziedziny historii naszej; tej politycznej ale i gospodarczej oraz tej kulturalnej. Wszystko co polskie jest nasze: niczego się wyrzec nie możemy. Wolno nam być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale musimy przyjąć i upokorzenie, które spada na nasz naród za to co jest w nim marne.
Taki zespół stworzyć, to nasze marzenie ale i cel nasz! Zespół jednostek chcących skończyć z wiecznym chodzeniem luzem po dziejach, ale sprzęgających się w ujednoliconą moc, w bezlitosny na własną słabość młot, w bezczucia obuch na snobizm polski, w bezwzgląd bezkompromisowej dobra woli!
Świadomie i bez oglądań na własne urażone ambicyjki własne, ten buddyjski pępek świata, włączmy, wtłoczmy w twarde spójnie tego, co określono mianem zespołu i tak dźwignijmy się do wyżyn, na które byśmy, sami sobie zostawieni, nie dźwignęli się nigdy!
Zorganizowanie centryczna grupa jednostek, urastająca poprzez zjednoczony w niej podmiot dziejowy, stanowi dziś społeczny brak. Wyjdźmy poza siebie – poza egoizmy nasze małe; wyżej lećmy, ponad własne cieśnie i zlejmy się w wielką całość, ponadjednostkową „rzecz”, która przerastając każdego z nas, stanie się naszym, właściwym kształtem społecznym!
Tak pojmowany zespół – to nasz cel!
Myśli, które każdy dla siebie z tych rozważań wysnuje, wykuje, niech przekuje w wolę i czyn sprawstwa swojego!
Może od iskier tych myśli, buchnie zwartym płomieniem w jeden podmiot tych , co myślą i nie mogą ustać myśleć, przez cały ciąg dziejów, o umiłowanej ponad krew i szał, wszechpolskiej naszej „Wielkiej Rzeczy”! Może w Ojczyźnie naszej zapali umysły i gorące serca na nowo gorącym płomieniem miłość do niej? Ale płomieniem mocnym i silnym Anie słomianym zapałem, chwilowego chciejstwa?
Jeśliby choć jedna jednostka, chociaż jedna, dojrzała, przeorała ugór swej myśli i duszy – spełni to co miała spełnić!

One response to “Zespół utworzyć – nasz cel!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s